Med kurs mot eliten

For å bli avlsokse for NRF og Geno, må kalven passere et nåløye. Vi har fulgt 12391 Laupen fra kalv til eliteokse, og nå er det Laupen-avkom i kyr over hele landet. Det hadde ikke vært mulig uten sædruta!
Redusert proteininnhold i kraftfôret tilpasset innholdet i grovfôret vil spare kostnader uten at det går ut over mjølkeproduksjonen.
Bedre oversikt over grovfôrkvaliteten, ulik gjødslingspraksis og store endringer i råvarekostnader er bakgrunnen for at Felleskjøpet fornyer kraftfôrsortimentet til mjølkekyr. De nye tilrådningene er bedre tilpasset dagens grovfôrkvalitet. Vi ser muligheter for å redusere inngangen av protein i kraftfôr avhengig av proteinnivå i grovfôr, og samtidig oppnå minst like godt resultat i mjølkeproduksjonen.
Les hele artikkelen fra Buskap nr. 2 i 2023 HER
For å bli avlsokse for NRF og Geno, må kalven passere et nåløye. Vi har fulgt 12391 Laupen fra kalv til eliteokse, og nå er det Laupen-avkom i kyr over hele landet. Det hadde ikke vært mulig uten sædruta!
– Vi blir ikke rike, men vi har det godt!
Fôrmais kan gi store avlinger, lavere produksjonskostnader og et godt, smakelig og næringsrikt fôr som kan øke grovfôropptaket.Ingress
Med de nye gule øremerkene og innsending med tankbil er det mulig å få GS analyseresultat allerede da kvigekalven bare er to uker gammel.
Denne gangen har vi valgt oss ut 12415 NR Ulheim og 12421 NR Sjursplassen-ET. Disse er blant «vinnerne» i Geno avlsplan da vi ser at begge oksene har høye prognoser og forventes mye brukt framover våren. De er begge distribuert regionalt, og vil bli lansert over hele landet fra mars